26 Şubat 2016 Cuma

Bonifacio Şehri ve Bonifacio Boğazı


    Korsika Adası' nın güney ucundaki Bonifacio Şehri, Fransa' ya ait olan bu adayı İtalya' ya ait Sardinya Adası' ndan ayıran Bonifacio Boğazı' na ve Bonifacio Ağızları' na hakim, Ortaçağ' a ait tarifi eserlerin süslediği küçük ve güzel bir Akdeniz şehridir.

Bonifacio Şehri

    Bonifacio Boğazı' nın Korsika yakasındaki Bonifacio Yalıyarı, dünyanın doğa harikaları arasında sayılır. Korsika Adası' nın her tarafı sert granit kayalardan oluştuğu halde, adanın güney ucunda, deniz ve dalgaların etkisiyle aşınmış kalkerli kayalardan bir bölgenin bulunması çok şaşırtıcıdır.
    Bonifacio Kalesi ve daracık sokakları, tipik evleriyle dikkati üzerine toplayan eski şehir, denizden 65 metre yükseklikte dar bir çıkıntının üstünde yer alır.


    Deniz hiç durmadan bu kalkerli yalıyarın tabanını oyduğu için yapılardan bir kısmı suyun üstüne sarkmış gibi boşlukta kalmıştır... İnsan her an kayaların çöküvereceğini ve şehrin bir anda denizin mavi sularına gömülüvereceğini düşünmekten kendini alamaz... Hatta, yalıyarın "Kum Tanesi" denilen 100 tondan ağır bir parçası şimdiden dalgaların içinde kaybolmuştur bile.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder