19 Şubat 2016 Cuma

Montmartre Tepesi, Paris


     Fransa' nın başkenti Paris' in en ünlü yerlerinden biri olan Montmartre Tepesi, bütün Paris ve dolaylarına hakimdir. Şehrin bu en yüksek noktasında, Sacré-Coeur Kilisesi bembeyaz yükselir ve ilginç köşeleriyle Montmartre semti sayısız turist çeker.

Montmartre Tepesi, Paris
   Dolambaçlı yolları, daracık sokakları, merdivenleri, alçak evleri, bahçeleri ve ağaçlarıyla Montmartre, XX. Yüzyılın baş döndürücü temposunda ve Paris gibi büyük ve modern bir şehrin göbeğinde insanı şaşırtacak kadar sakin, tarihi bir köy havasındadır. Bugün hiç değiştirilmeksizin bu haliyle korunan Montmartre, Tertre meydanındaki yaşlı ağaçların gölgesine sehpalarını kuran ve köyün nefis manzaralarını tuvallerine aktaran ressamların barınağı haline gelmiştir.

    Tertre meydanında sık sık, turistlerin ilgiyle izledikleri şenlikler düzenlenir ve Montmartre' lı çocuklar, trampetleriyle katıldıkları bu şenliklere ayrı bir hava verirler.
    Bugün epey azalmış olan üzüm bağları, eskiden, sayısız yeldeğirmenlerinin süslediği Montmartre tepesinin her yanını kaplardı ve bağbozumu mevsiminde köy, en canlı günlerini yaşardı...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder