22 Haziran 2015 Pazartesi

Dünyanın En Huzurlu 10 Ülkesi / Most Peaceful Countries of The World


    Dünyanın En Huzurlu Ülkeleri
Listede olamayan ya da huzur, barış ve ekonomi açısından gerileyen ülkelere göz atmak gerekirse, Fransa listede yer alamıyor çünkü Hebdo ve sonrasında ortaya çıkan saldırılar huzuru biraz azaltmış durumda. Geçen yıllarda ekonomik yönden çok zor durumda olan Yunanistan dahi 22 basamak yukarı ilerlemiş halde, bu demek oluyor ki ekonomisini düzeltebilmek için yapılan çalışmalar olumlu sonuçlar vermiş biz hala yerimizde sayalım.  Libya ve Ukrayna da olası durumlar yüzünden diğer ülkelere nispeten büyük bir hızla listenin sonlarına doğru gerileyen ülkeler arasında. Listenin en sonunda ise Suriye yer alıyor.
    Ne acıdır ki Dünyanın gayri safi milli hasılasının tam %13 ü sadece savaşlar için harcanıyor, oysa ki dünya üzerindeki aç ve fakir insanlara o paralarla yardım edilebilirdi. Ancak yöneticilerin kişisel hırsları yüzünden her zamanki gibi yine birçok masum insan heba ediliyor...


10. Çek Cumhuriyeti / Czech Republic
    Huzur, barış, ekonomik faktörler ve politik durumlar, suç oranları göz önüne alınarak belirlenen ülkelerin savaşlara katılım ve savaşta olma halleri de göz önüne alınmış durumda. Çek Cumhuriyeti de zaten etliye sütlüye pek karışmayan kendi halinde, nacizane güzelliklere sahip yaşanası bir ülke. Sınırlarını Almanya, Polonya, Slovakya ve Avusturya ile paylaşan Çek Cumhuriyeti, turizm sektörü ile Dünyaya ismini duyurmuş durumda. Başkenti Prag ı her yıl binlerce turist ziyaret ediyor.
    Czech Republic is a small landlocked European country which shares borders with Austria, Germany, Slovakia and Poland. Tourism is the main industry in the Czech Republic. Prague, the beautiful capital city of the Czech Republic is one of the most visited cities in Europe. You don’t have to worry about violence or robbery if you are planning to visit the Czech Republic. Because of very low crime rate in the country. There are also efficient emergency services to ensure the safety of the foreigners.
Due to the massive migration of the foreigner, the Czech Republic has a diverse population. As a result, you can see a wide variety of restaurants and bars throughout the country. The cheap and safe public transport system in the Czech Republic also will offer you a pleasant journey across the country.

9. Avustralya / Australia
    Sevimli kangurularıyla dünyaya kendini tanıtan tropikal güzellikteki ülke; Avustralya. Maddi ve manevi yönden ülkede huzur kol geziyor. Fırsatların ülkesi Avustralya iyi havası ve muhteşem doğası ve iyi eğitim sistemiyle de oldukça cazip. Ne kadar kazanırlarsa kazansınlar yaşam şartları iyi olduğundan dolayı insanlar hep mutlu, hizmet sektöründe çalışanlar hep gülümsüyor ve ülkenin çocukları da o denli saygılı ve akıllı. Bizim ülkemiz için üzülerek söylesemde bu malesef uzak bir hayalden ibaret.
    Australia is a land of opportunities, good weather, efficient infrastructure, world class educational system and natural wonders. Thankfully, the rate of robbery, sexual assault and homicide in Australia is very low. So that you can roam around the country without any fear. As Australia has a multi-cultural population no foreigner will feel like a stranger in this country.
Australia is a perfect destination for job seekers, students and tourists. This economically powerful country offers many job opportunities. The world renowned Australian cities including Sydney, Melbourne and Brisbane provide every kind of services for you. The mass migration to Australia indicate all these factors.
The voter turnout rate in Australia is very high (more than 93%). It shows how trustworthy the Australian government is. It is also one of least corrupt countries in the world. In addition to all these Australia is also free from pollution and has very good water quality.
8. Japonya / Japan
    Yine insanlarının saygıdan kırıldığı bir diğer ülke; Japonya. Hemen hemen çoğunluğun üniversite mezunu olduğu ülkede, her ne koşulda olursa olsun saygı göstermek onların hayat görüşü ve bu tabiki beraberinde huzuru, barışı ve insanlığı getiriyor. Ayrıca muhteşem teknolojik olanaklara sahip olması ve Dünyanın üçüncü büyük ekonomiye sahip olması da güzel bir ayrıcalık...
The technologically advanced Japan is also well known for peacekeeping in the society. The rate of violent crime and homicide are very low in the country. Japan only has a defense force for internal security and has no professional military force at all. Japan also keeps a cordial relationship with the neighboring countries.
Japan is also the third largest economy in the world by nominal GDP (US$5960180 millions). Japan also has an awesome transportation system. The passenger transportation in Japan mainly relies on railways. The bullet trains in Japan can achieve a maximum speed of 350 km/hr. The average delay time of trains in this country is just 10-16 seconds.
7. Kanada / Canada
    İklimi soğuk olsa da yaşam şartları, yüksek standartları ve barışçıl yapısından dolayı Kanada tabii bu listede yerini alıyor. Ulusal güvenliğin üst seviyede olduğu ve suç oranının az olduğu ülkelerden biri. Eğitim konusunda Dünyada birinci sırada olan bir ülke.
The Canadian government considered the security of citizens as one of the core elements of a good nation. The country has very low homicide and crime rate. According to the report of the OECD (Organization for Economic Co-operation and Development) Canada has a life satisfaction score of 7.6 out of 10. Canada is also one of top educated countries in the world. The percentage of tertiary education population of the country is 52.6%.
The voter turnout percentage in Canada is 61%. This data indicate Canadians trust in government. The government also abolished the capital punishment in 1976. The unemployment rate in Canada is also very low, just 6.6%.

6. Finlandiya / Finland
    Kendi halinde olan barışçıl bir diğer ülke de Finlandiya. İklimi soğuk kuzey Avrupa ülkelerinden biri ama orada yaşamak, çalışmak ve çocuk büyütmek oldukça güzel çünkü eğitim standarları üst seviyelerde ve insanlar mutlu.
Finland is a least corrupt country in the world. The strong legal framework in the country maintains government accountability and openness. The military force of Finland only takes part in UN’s peacekeeping missions. Finland ranks in top level for education and gender equality. Finland demand no fee for any level of education. The Finns are also high performers in reading, mathematics and science. The Finland also has very low maternal mortality rate.

5. İsviçre / Switzerland
    Üst sıralara tırmandıkça İsviçre kesinlikle karşımıza çıkacak bir ülkeydi. Tartışmasız soğuk iklimi her ne kadar sevmesemde şu an beni alsalar gitmekten kendimi alamayacağım ülkelerden biri kendisi. Halkı kurallara oldukça uyan, suçla ilgili kırk yılda ortaya çıkan bir haberi dahi sanki çok büyük bir olaymış gibi haberlerde abartılan bir ülke. Ne yapsın adamlar bizim haberlerimizi hiç görmedikleri belli. Ayrıca oldukça temiz ve yüksek kalitede yiyecek olanaklarına sahip benzersiz bir yer.
The clean cities, low crime rate and high quality food make Switzerland as one of the happiest countries to live in. Switzerland has top-notch educational and healthcare system. It reduces the chances of disability and improve talent and productivity. The salary rate in the country is high and the tax rate is relatively low. Switzerland is also one of the best tax havens in the world.
Switzerland is also one of top greenest countries in the world. The Swiss commonly prefer renewable energy sources and eco-friendly products. The country also has extensive cycling routes.

4. Yeni Zelanda / New Zeland
    Arkadaş canlısı sempatik insanların yaşadığı sıcak ülkelerden bir diğeri de Yeni Zelanda. Suç oranının azlığından dolayı oldukça güvenli olan bu ülkede kaliteli eğitim ve kaliteli sağlık, hastane olanakları da var. Sağlık ile ilgili şeyler çok az maliyetle ya da ücretsiz olarak halledilebiliyor ki bu ülke olarak bizim sadece ama sadece rüyamızda olacak bir şey...
New Zealand has a truly advanced social progress, low incarceration and friendly relation with neighboring countries. There are also strong and independent judiciary system and much committed police force in the country. This safe country also offers world class educational system and advanced health care. The Kiwis also get free or low cost health care from the government in case of sickness or unemployment.

3. Avusturya / Austria
    Küçük ama sevimli bir ülke Avusturya. Kendi kendine yetebilen, gerek ince eleyip sık dokuyarak ülkeye soktukları kurallara uyan turistleriyle, gerekse kendi vatandaşlarıyla sessiz sakin bir yer. Suç oranının yok denecek kadar az olduğu, yüksek standartlara sahip yaşanası bir yer.
This European country is a better place to live because the country has very low crime and homicide rate. Austria is also known for its cleanliness and strict recycling law to protect the environment. As by nominal per capital GDP Austria is one of the richest country in the world. The country also has a high standard of living and awesome transportation systems. The beauty and historical architecture of Austria also attracts millions of tourists every year.

2. Danimarka / Denmark
    Yine yaşayanlarının mutlu mesut olduğu ülkelerden biri Danimarka. Sağlık ve yaşam standartları bu ülkede oldukça iyi. Bunu 80 yaşındaki vatandaşlarının, bizim 50 yaşındaki vatandaşlarımızla hemen hemen eş değerlikte ve hatta daha dinç bir şekilde dünyayı karış karış gezmelerinden de anlayabiliriz. En ünlü kentlerinden biri Kopenhag ve burada işe, okula yürüyerek veya bisikletle gitmek mümkün. Temiz şehir, temiz hava ve bu yöntemle 2025 yılında tamamen karbondan arınmış bir havaya sahip olmayı planlıyorlar.
    Denmark is a least corrupt and happiest country in the world. The high literacy rate, advanced health care systems, high standard of living and prosperity make Denmark as an exceptionally good country to live in. This Nordic country also ranked among the top countries with gender equality. This implies strong presence of women in political empowerment, health and education in Denmark.
The high level social welfare in the country also promises free education and health care. It also helps the Danes to achieve work-life balance due to high taxation in the country. The residents of Copenhagen (most populated city in Denmark) prefer to ride bicycles or walking to reach their school or workplace.  It is to make the city carbon-neutral by the year 2025.
1. İzlanda / İceland
    Evet oldukça soğuk hatta ismine buz diyarı denmiş olan İzlanda yine de alabildiğine barışçıl bir ülke. Yüksek demokrasi şartları ve ücretsiz kaliteli eğitim olanakları, Siyaset, sağlık, iş istihdamı ve eğitimde kadınlarında muhteşem bir şekilde etkin olduğunu görmek yine bizim ülkemizde itilip, kakılan, evde oturup sadece çocuk yapması gerektiği gözüyle bakılan kadın anlayışımıza ne denli ters ve tezat durumda. Ve son olarak da belki dünyada sivrisineğin ve çoğu bözceğin olmadığı tek yer diyebiliriz.
Iceland is the most peaceful country to live in with a global piece index score (GPI) of 1.189. Iceland has high level democracy, gender equality and low incarceration. Iceland also has a literate rate of 99% and there is no tuition fee for education. The Icelanders are also one of well-informed people in the world. Iceland also ranks top in reading literacy and book publication.
It is possible to see the female presence in politics, education, health and employment in Iceland. It is also the first European country to elect a female President, Vigdis Finnbogadottir became the fourth President of Iceland in 1980. Iceland is also free from mosquitoes because they can’t thrive in Icelandic conditions.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder