22 Haziran 2015 Pazartesi

Ege Bölgesine Özgü Çeşme Gelenekleri / Cesme The Traditions

 
   
    Ege Bölgesine özgü birbirinden güzel gelenekten Çeşme' de nasibini almış. Evlilik esnasındaki bu birbirinden ilginç ve güzel gelenekler izleyen turistleri de oldukça etkiler nitelikte.
Nişan Balığı Geleneği
    Nişan yapacaklar arasında oğlan evi tarafından büyükçe bir balık yakalanır. Bu balığın cinsi irice bir sinarit, çipura ya da levrek olabilir. Daha sonra bu balık oğlan evi tarafından süslenir, balığın üzerine kız ve oğlanın baş harfleri çeşitli motiflerle ve parlak kağıtlar kullanılarak işlenir. Gelin gibi süslenmiş balık tepsiye konarak kız evine gönderilir. Kız evi ise bu balığı pişirerek, bir parçasını oğlan evine gönderir. Tam Ege' ye yakışan bir gelenek.

Şeker İşi Geleneği
    Bu gelenek nişanlanan taraflardan kız evinin yaptığı bir gelenek. Görünüş itibariyle un kurabiyesini andıran ancak, çok uğraşıklı olan ve pahalıya mal edilen şeker işi, nişanda ve nişandan sonra, ilk olarak oğlan evine yollanır. Sonrasında tebrik için gelen misafirlere ikram olarak verilir. Şeker işi ne kadar güzel olursa, kız evi o kadar övünç duyar.

Bazina Geleneği
    Bu bir tür geleneksel yemek şölenidir. Evlilik törenleriyle ilgisi yoktur. Yaz aylarında, tütün tarlalarında kırımların bitiminde aileler tarafından düzenenlenen bir yemek şöleni. Davetliler ise şölene gelirken yanlarında tahta kaşıklarını da getirirler. Birliğin, beraberliğin ve bağlılığın artarak, insanların kaynaştığı bu gelenekte, yöresel yemekler, hamur ifli, bamya, kıyma ile yapılan çeşitli özel yemekler yendikten sonra, bir diğer bazina günü için sözleşilir ve kesin tarih tespit edilir.

Testi Kırma Geleneği
    Bu gelenek çeşitli yörelerde ve şehirlerde de hala yapılmaktadır. Ancak Çeşme' de sünnetlerde oynayan kişiler için onları şereflendirmek adına testi, yere atılarak kırılır. Bu adet artık Çeşme' de çok fazla devam ettirilmese de eskiden sırf bunun için Çeşme' de testi satan dükkan bulunurmuş. Ayrıca bir kişi oynarken ne kadar çok testi kırılırsa bu olay o kişinin, itibarının fazlalalığını ve güzel oynadığını gösterirmiş. Eskiden kırılılan testilerden adım atacak yer kalmazken, şimdilerde de bu gelenek bazen azalmış olarak tekrarlanabiliyor.

If you stumble upon a marriage home when you come to Cesme, you can have the chance to experience them!
Marriage Fish Tradition
   The house of the groom hunts a big fish. This fish may be a big bream, porgy or perch. This fish is decorated at the groom' s house; initals of the bride and groom are imprinted on shiny papers with various motifs. The decorated fish is put on a plate and sent to the bride' s house. The bride cooks it and sends a part of it back to the groom' s house.

Cand Job Tradition
    It is done by the house of the bride. The candy job looks like a Turkish shortbread but more elaborate but more elaborate and expensive, once made it sent to the groom' s house before and after the marriage, and then offered to the guests. It will make the bride' s house proud if the groom and guests apporoves of the taste.

Bazina Tradition
    Bazina is the food festivals prepared in summer days after crop harvest. Guests come to the festival with wooden spoons. After the meal prepared with dough, gombo, mince, people determine another date for Bazina.

Pot Breaking Tradition
   In the past, people used to break pots by smashing them on the ground in the honor of people dancing in weddings and circumcisions. There used to be stores that sell pots on that purpose. The amount of pots broken during someone' s dance would show his dance prowess and reputation. Sometimes the whole floor would be full of broken pots. Nowadays this tradition is still being held at some weddings.


1 yorum: