15 Haziran 2015 Pazartesi

İzmir Çeşme' nin Gezilebilecek Tarihi Yerleri / Çeşme' s Historical Places to See & Visit

    

    
    Çeşme de Gezilecek Tarihi Mekanlar Nerelerdir?
Çeşme yöresinin tarihi hakkında bilgiler yazmak ve hali hazırda gezebileceğiniz tarihi mekanları hakkında kapsamlıca bilgi vermek istiyorum, aklınızın bir köşesinde bulunsun elbet bir gün lazım olacaktır. Çeşme ilk çağlarda "Cysus" ismiyle tanınarak yöredeki mevcut 12 ion şehrinden olan Ildırı ile anılarak Ildırı iskelesi olarak çağrılışmış.
    Erken tarihi Tunç Çağına değin uzanan Çeşme, M.Ö. 560 yılında Lydia Devletine ait iken 546 dan itibaren Perslerin egomanyasına girmiş. Ticari yönünün bir hayli gelişmesinde oldukça yakında yer alan Sakız Adası (Chios Island) nın da yardımı dokunmuş. Korunaklı geniş limanı da ticaret yapmaya bir hayli uygun durumdaymış. Bu özelliğini yüzyıllarca elinde tutan Çeşme M.Ö. 133 yılında Büyük İskender tarafından ele geçirilmiş. Bundan bir yıl sonrada Roma lılara bağlanarak bağımsız bir şehir haline getirilmiş.

    Çeşme nin ismi elbette soğuk suları ile ün salmış çeşmelerinden gelmekteymiş. Osmanlı Döneminde de Çeşme ismiyle anılmasının sebebi buymuş. Şimdilerde bu tarihi çeşmeleri şehrin içindeki belirli yerlerine asıllarına uygun olarak tekrar inşa ediyorlar, bazıları ise zaten günümüze dek ulaşmış durumda.
    İzmir limanının yıllar içinde oldukça gelişmesi sonrası Çeşme ticaretteki önemini kaybetmiş ve sonrasında ise kişiliğine bir turizm kimliği kazandırılmış. Şimdilerde her yıl binlerce yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiği, muhteşem kıyıları dinlendirici ve serinletici rüzgarı, doğal plajları ve birbirinden modern tesisleri ile Ege nin en önemli turizm yerlerinden biri haline dönümüş durumda.
    Kapsamlı olarak bir Çeşme Gezi Rehberi oluşturacağımdan dolayı blogumda bunu özellikle 3 dilde çevrilmiş olarak yazmak istiyorum bu yüzden her yazının altında almancası ve ingilizcesi olacak.

Çeşme In Der Geschichte
    In der Frühzeit wurde das Gebiet um Çeşme "Cysus" genannt. In der Antike befand sich hier die Stadt Erytharai (Ildırı), eine der 12 ionischen Städte, weshalb Ildırı und Çeşme in der geschictlichen Perspektive stets zusammen betrachtet werden.
    Die Siedlungsgeschichte der Umgebung von Ildırı reicht bis in die frühe Bronzezeit zurück. Das Gebiet geriet 560 v. Chr. unter die Herrschaft der Lyder und nach 546 v. Chr. eroberten es die Perser. Wegen seigner Nähe zur Insel Chios und wegen seines geschützten Hafens wurde die Stadt bald zu einer wichtigen Handelsstadt, sie konnte diese Eigenschaft über Jahrhunderte bewahren. 334 v. Chr. eroberte Alexander der Grosse das Gebiet. Als mit dem Tod des Königs Attalos III. im Jahre 133 v. Chr. das Königreich Pergamon an das Römische Reich fiel, erhielt Ildırı und seine Umgebung den Status einer eigenstämdigen Stadt in der römischen Provinz Asia.
    Wegen der für das besonders kalte Wasser bekannten und bis heute erhaltenen Trinkbrunnen wurde die Stadt im Osmanischen Reich "Çeşme" genannt, was übersetzt Quelle bedeutet. Zu dieser Zeit erhielt die Stadt neben ihrer Eigenschaft als Hafenstadt eine zusätzliche Bedeutung als Fischerei- und Landwirtschaftsstandort. Mit der fortschreitenden Entwicklung des Hafens von İzmir verlor Çeşme als Handelsstadt immer mehr an Bedeutung und verwandelte sich mit der Zeit in einen Urlaubsort.
    Heute ist Çeşme ein beliebtes Ferienziel, wo jährlich zehntausende von Urlaubern an den wunderschönen Naturstränden und in modernen Hotels und Unterkünften die schönste Zeit des Jahres Verbringen.


Çeşme Müzesi ve Kalesi
    Tarihin derinliklerinde uçsuz bucaksız ve upuzun bir yolculuğa çıkmak hangimize iyi gelmez ki? Geçmiş yılların tarihlerini yaşayarak öğrenemeyeceğimiz aşikar fakat okuyup, gezerek, inceleyip, hayal ederek öğrenmemiz oldukça mümkün. Çeşme' nin de gezip görülesi tarihi mekanlarından en önemlilerinden biri şüphesiz Çeşme Kalesi... Kale, Aydın valisi Mir Haydar ın aracılık etmesi ile 2. Beyazıt tarafından 1508 yılında yaptırılmış bir eser. İşin ilginç yanı şu an kalenin önünde cadde, meydan ve kordon olmasına rağmen, yapıldığı dönemde ise çoğu örneği gibi denize sıfır durumdaymış.
    2010 yılında Çeşme Marinanın da açılarak Çeşme ye apayrı bir renk katmasıyla kalede olağan halinden biraz daha rağbet görmeye başlamış. Kalenin surlarında gezip, içinde yer alan özenle korunmuş arkeoloji müzesini görmeniz mümkün. Ildırı tarafından getirilmiş kalıntılar yanı sıra 447 adet tarihi eserin yer aldığı müzede tarihte unutulmaz bir yolculuğa çıkabilirsiniz. Hemen hemen her müzede olduğu gibi Çeşme müzeside pazartesi günü tatil. Haftanın kalan 6 günü ise ziyaretçilerini bekliyor.

Cesme Museum And Castle
    You can visit one of most important of Cesme, which is used today as a museum at the same time is the Castle of Cesme. It is believed that in 1508 the castle was designed by the architect and built whose name is unknown during the reign of Ottoman Sultan Beyazit II.
    Since 2010 when Cesme Marina was built, the castle has seen an increase in interest due to the spectacular views it offers of the great blue sea and marina itself. Inside the museum, great care have been put into place to protect the archaeological finds that have been discovered. The historical museum displays 447 items that have been discovered mainly from Ildırı ruins and embarks on a journey into the history of the place. Like most museums in Turkey, the castle and museum is closed on Mondays but its doors are open for the remaining six days a week to visitor.


Festung von Çeşme
    Diese 1508 von Sultan Beyasid II. errichtete Festung verfügt über einen rechteckigen Querschnitt und wird durch zwei Festungsmauern mit 6 Türmen in einen inneren und einen äusseren Bereich unterteilt. Die Festungsmauern, die zur Zeit ihrer Errichtung direkt ans Meer angrenzten, befinden sich wegen der Anschwemmungen heute etwas von der Küste entfernt. Heute ist die Burg Veranstaltungsort des alljährlich vom 2. - 7. Juli stattfindenden Internationalen Festival von Çeşme sowie von kulturellen und künstlerischen Events, beispielsweise Musikwettbewerben.Museum von Çeşme
    Die Festung von Çeşme beherbergt noch einen weiteren kulturellen Schatz: Hier befinder sich die Räumlichkeiten des Archäologiemuseums von Çeşme. Zahlreiche archäologisch und völkerkundlich relevante Exponate aus Ausgrabungen in Ildırı (Erythrai), Çeşme und Alaçatı sind hier zu sehen. In einem Saal des Museums werden Artefakte von in Schlachten gesunkenen Schiffen sowie Dokumente dieser Schlachten ausgestellt, dazu gehören auch Reproduktionen berühmter Maler.
    In einem weiteren Saal sind Stücke aus Marmor und Objekte aus gebranntem Ton zu bewundern, die zusammen mit der Burg von Çeşme ein historisches Gesamtbild bilden.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder