14 Ağustos 2015 Cuma

Ormanın Kara İncisi; Böğürtlen / The Beauty of Forest; Blackberry


    Şimdiki çocuklar dikenli dallardan toplayıp, elleri boyana boyana böğürtlen yemenin zevkini bilemez ve belki de artık şehirleşmenin yeşil alanları tamen öldürüp, sunileştirmesiyle de asla bilemeyecekler.
    Yol kenarlarında kendi kendine yetişen, bahçe çitlerinden sarkan dikenli dalların ucunda kendini gösteren ya da fundalıklarda kolaylık yetişen bu yabani lezzet, uzun ömürlü ve sağlam bir bitkinin meyvesi. Birçok farklı ismi olan bu minik ve sevimli meyve Haziran - Ağustos ayları arasında bolca bulunabilir. Tabi şehirlerde yaşayanlar için sadece pazar tezgahlarında tanışabilecekleri bir lezzettir böğürtlen.
    Bazen karadutla karıştırılsa da meyvelerinin birleşimiyle oluşup, küre biçimi almış ilk çıktığında yeşil olup, gittikçe kırmızıya ve olgunlaşma evresinde ise siyaha dönen renklerden oluşur.


Böğürtlenin Faydaları Saymakla Bitmez
    Yabani bir dağ meyvesiyken daha sonra üretimi yapılan bir kültür meyvesi halini almıştır. Bedeni güçlendirip, zinde tutması en büyük özellikleri arasındadır. İnsan vücudunu oluşturan DNA nın hasar almasıyla ortaya çıkan hücrelerin kontrolsüz ya da anormal olarak üremesiyle oluşan çağımızın hastalığı kansere karşı günde bir avuç böğürtlen tüketilmesi öneriliyor.
    Araştırmalar tümör ve kanser hücrelerini böğürtlenin küçülttüğü yönünde. Ayrıca meyvenin içindeki antioksidanlar ise bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı oluyor. İçinde B grubu vitamin ihtiva etmesiyle çocuk gelişimindeki olumlu yönü gerçekten başarılı.


Ağız Sağlığı için Alternatif Yöntem
    Böğürtlenin yapraklarının kaynatılması sonucu çıkan suyla gargara yapılması tüm ağız içi bakterilerinden kurtulunmasını yardımcı oluyor. Ağız yaralarından şikayet edenler ve diş çürümelerini engellemek isteyenler de bu yolu deneyebilirler.
    Her meyvenin kendine özgü doğal şekeri vardır. Böğürtlendeki doğal şeker ise kan şekerini dengelemesiyle tokluk hissi yaratacağından, ani yeme ataklarının da önüne geçilmesine yarıyor. Bu yüzden diyet yapanlarında rahatlıkla tüketebileceği bir meyve olma özelliği taşıyor.


Cildi Tazelemek ve Yenilemek için Formül
    B grubu yanı sıra C vitamini açısından da zengin olan böğürtlen hücre yaşlanmasını önlediği için anti aging etkisi gösteriyor. Ciltteki nem dengesini sabitlediğinden dolayı cildin elastik yapısını da arttırıyor. Meyveyi tüketerek cildinizi içten besleyebileceğiniz gibi alternatif maske ve toniklerle de cildinizde harikalar yaratabilirsiniz. Kan temizleyici özelliği ile doğal detoks etkisi yaratan böğürtlen güneş lekelerine de iyi geliyor.


Yüksek Tansiyon Hastaları Böğürtlen Tüketmeli
    Tansiyonu düşürme etkisiyle, gözleri de güçlendiren böğürtlenin olgunlaşmış meyveleri kabızlığa iyi gelip, idrar söktürücü özellikler sağlayabiliyor. Olgunlaşmamış yeşilden kırmızıya dönen hali ise bağırsak enfeksiyonlarının oluşumlarını önlüyor. Kemikleri güçlendiren K vitamini içermesi menepoz dönemindeki kadınlara da oldukça yarar sağlıyor. Meyvenin içinde bulunan pektin maddesi ise; kolestrol düşürücü özellik gösteriyor.

Hastalık öncesinde tüketilmesiyle böğürtlen doğal iyileşme sürecini hzılandırıyor. Meyveyi direkt olarak yiyebileceğiniz gibi, şurubunu veya reçelini de yapabilirsiniz. Kışa hazırlık yapacağınız reçellerle vücut bağışıklık sisteminizin güçlenmesine katkı sağlayın.Ev Yapımı Böğürtlen Reçeli 
    Kışın böğürtleni bulmak neredeyse imkansız. Henüz her yerde taze taze bulabiliyorken alıp böğürtlenin reçelini yapmak en mantıklısı. Hem de evde kendi ellerinizle yaptığınız katkısız reçellerin yerini hiçbiri tutamaz. Ben evde kendi uyguladığım Böğürtlen Reçeli tarifini kısaca vereceğim.
Böğürtlen Reçeli Tarifi;
    Yarım kilo böğürtleni (ezilmemiş diri olanları tercih edin) önce yıkayın ve biraz bırakın suyu süzülsün. Ben yarım kilo böğürtlen için 2 buçuk su bardağı civarı şeker kullanıyorum. Şekerin yarısını tencerenin altına dökün üzerine suyu süzülmüş böğürtlenleri yayın ve kalan şekeri onların üzerine dökün. Bu şekilde buz dolabında en az 1 saat bekletin. Daha sonra ocağın orta kısmında kısık ateşte ara ara narin bir şekilde, böğürtlenleri parçalamadan karıştırarak 25 dakika kadar pişirin. Sürenin sonunda 3-4 damla limon sıkıp tekrar karıştırın ve 2-3 dakika daha kaynatıp ocaktan alın. Sıcak sıcak kavanozlarınıza dökün ve ağızlarını sıkıca kapatın. İşte kış için vitamin depolarınız hazır. Afiyet olsun :)) Kışın canınız böğürtlenli turta ya da pasta isterse reçelinden de kullanıp yapabilirsiniz.


The Warlike Beauty of Forests; Blackberry
    The blackberry plant, which takes other names as thorny strawberry, cat berry, thorny berry, savage grape and black formula, can be tasted in different ripening periods during the interval from June to September. The group B vitamins in blackberry affects the growing of children positively.

Strenghten Your Body
    Consuming a handful of blackberry a day suggested against cancer which emerges as a result of the abnormal development and reproduction of our cells because of the damage inside them.


Balance Your Sugar Rate
    The Blackberry, which balances the blood sugar owning to the natural sugar it includes, reduces your will to eat and thus gives you a feeling of fullness. Since it is a fruit of low calorie and it reduces the desire to eat, dieting people can consume blackberry with inner peace.

Refresh Your Skin
    While maintaining your skin from the inside bu consuming blackberry' s fruit, you can also protect your skin with tonics and masks which you can prepare with ease. The leafs of blackberry, which is effective against sunspots, are beneficial to skin as much as its fruit. In functions as detox as well thanks to its blood cleansing aspect.    The blackberry, which has a certain area of culinary usage, is used in cakes, desserts and ice creams. You can making a jam in your home.
 Blackberry Jam Recipe:
    You can use half a kilo blackberry. 2 and half more cups sugar will using for half kilo blackberry. Blackberry and sugar will put in the pot and will be cook for 25 minutes. After 3-4 lemon water drops  will put in pot and mix of delicate. Pot will boil for 3-4 minutes. And you can putting to jar the Blackberry Jam. Enjoy Your Delicious Jam :))

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder